Festal: analogit ovat halvempia, hinta apteekissa

Festal on entsymaattinen lääke, jolla on suotuisa vaikutus ruoansulatuskanavaan, joka kokee liiallista stressiä, sekä horjuttaa ruoan sulattamisesta vastaavien elinten työtä. Lääkitys on korkealaatuista, mutta sen hinta saattaa tuntua ylihinnoitellulta, joten on suositeltavaa harkita edullisempia vastaavia korvikkeita.

Farmakologian ja koostumuksen ominaisuudet

Lääke on proteolyyttinen, lipolyyttinen, amylolyyttinen vaikutus, joka voi normalisoida haiman ja kompensoida sen eritystä pankreatiinilla.

Hunajatuotteen kiinteät komponentit ovat entsyymiaineet - lipaasi, proteaasi ja lipaasi. Heidän tehtävänään on helpottaa ravinteiden imeytymistä ja myötävaikuttaa niiden täydelliseen imeytymiseen suolistossa.

Sappiuutteen avulla se helpottaa kehon rasvojen saantia.

Hemisellulaasi hajottaa kasvikuituja parantamaan ruoansulatusta ja estämään kaasua ruoansulatuskanavassa.

Käyttöaiheet

Näytetään saatavuuden mukaan:

  • Krooninen haimatulehdus;
  • Keskeytynyt ruoansulatusprosessi;
  • Maksakirroosi;
  • Sappihapon verenkierron häiriöt;
  • Krooninen gastriitti.

Vasta-aiheet

Soveltaminen on kielletty, kun:

  • Yksilöllinen suvaitsemattomuus koostumukseen;
  • Akuutti haimatulehdus;
  • Vaikea maksasairaus;
  • Hepatiitti;
  • Lisääntynyt bilirubiinipitoisuus veressä;
  • Keltaisuus;
  • Diagnosoidut sappikivet;
  • Suoliston tukkeutuminen;
  • Alttius ripulin kehittymiselle;
  • Alle 3-vuotiaat lapset.

Raskaana olevien ja imettävien naisten hoito

Näiden henkilöryhmien tulisi olla erityisen varovaisia ​​hoidettaessa toimenpiteitä. Naisen, joka valmistautuu synnyttämään lapsen, on päätettävä, suorittaako Festal terapeuttisen vaikutuksen enemmän kuin vahingoittaa sikiötä. Imetysprosessissa olevia äitejä kehotetaan käymään lääkärin luona, joka voi määrittää hoidon järkevyyden.

Kuinka ottaa ja annostus

Käyttöohjeet:

- Dragee tulee laittaa suuhun pureskelematta, pestä pienellä määrällä vettä. Tämä tulisi tehdä aterian aikana tai aterian jälkeen..

- Suositeltu annos päivässä on 1-2 pilleriä enintään 3 kertaa päivässä. Annoksen säätäminen on sallittua yksinomaan lääkärin toimesta.

- Vatsan elinten tutkimiseen valmistautuminen edellyttää 2 pillerin ottamista 3 kertaa päivässä pari päivää ennen tätä toimenpidettä.

- Alaikäisille potilaille lääkärin on määritettävä hoito-ohjelma erikseen.

- Hoidon kesto vaihtelee taudista riippuen useista päivistä pariin kuukauteen tai vuoteen.

Onko yliannostus mahdollista?

Suuren annoksen taustalla ei ollut vakavia seurauksia. Yleensä yliannostuksen muodossa potilaan virtsahappopitoisuus kehossa kasvaa. Tämän prosessin lopettamiseksi sinun on peruutettava lääkityksen saanti kokonaan.

Lääkkeiden yhteensopivuus

  • Paraminosalisalisyylihapon ja antibioottien samanaikainen anto tutkitun farmaseuttisen tuotteen kanssa parantaa niiden imeytymistä;
  • Antasidilääkkeet sekä kalsiumkarbonaattia tai magnesiumhydroksidia sisältävät lääkkeet johtavat lääkityksen tehokkuuden heikkenemiseen;
  • Pitkäaikainen hoito johtaa rautaa sisältävien lääkkeiden huonoon imeytymiseen;
  • Haavaumia estävä aine simetidiini voi parantaa terapeuttista vaikutusta;
  • Festal estää foolihapon imeytymistä ja akarboosin vaikutuksia.

Paljonko Festal maksaa: hinta apteekissa

Lääketuotteella on vaikuttava hintalappu, joka eroaa pakkauksessa olevien pillereiden määrästä. Hinnat - 170, 272 ja 652 ruplaa (20, 40 ja 100 dražeja pakkauksessa). Hintatiedot otettiin apteka.ru-resurssin (Moskova) esimerkistä. Muualla maassa, pieni arvoero sallitaan ylös tai alas..

Luettelo edullisemmista korvaavista tuotteista Venäjällä ja ulkomailla

Kaksi suurinta online-vähittäiskaupan alustaa eri puolilla maata laativat vertailevan taulukon edullisista geneerisistä lääkkeistä.

Analogin nimi on halvempi kuin lääke FestalApteka.ru hinta hieronnassa.Piluli.ru hinta hieronnassa.
MoskovaSPbMoskovaSPb
Hermital (kapselit)169169168162
Panzinorm (korkit)135149133116
Enzistal (tabletit)12415611499
Mezim-Forte (välilehti)85878272
Penzital (välilehti)63616655
Pankreatiini (välilehti)41202239

Hermital - (valmistettu Saksassa)

Saksalainen analogi parantaa ja ratkaisee tehokkaasti ruoansulatuskanavan ongelmat, hoitaa eksokriinisen haiman vajaatoiminnan, sen onkologiset vauriot, kroonisen haimatulehduksen sekä pahenemisen jälkeiset tilat. Osaava maksakirroosin, hepatiitin ja dysbioosin hoidossa.

Vasta-aiheisiin kuuluu vahva herkkyys lääkityksen koostumukselle. Hoidon tarkoituksenmukaisuuden määrää lääkäri naisille, jotka valmistautuvat tulemaan äidiksi, ja imettäville vauvoille.

Pienet vatsakivut ovat yleisiä haittavaikutuksia. Harvemmin löysät ulosteet ja ihottuma-allergiat.

Panzinorm - (Slovenia)

Määrätty haiman huonoon toimintaan, ruoansulatuskanavan parantamiseksi väärän ravinnon sattuessa.

Sinun ei pitäisi ottaa näitä kapseleita, jos lääkkeen vaikuttavat aineet ovat sietämättömiä, haimatulehduksen akuutti vaihe alkaa ja alle 3-vuotiaat lapset. Asennossa olevien naisten on oltava erityisen varovaisia. Odotetun hyödyn tulisi olla suurempi kuin sikiölle mahdollisesti aiheutuva vahinko.

Hoidon aikana ei suljeta pois erilaisia ​​allergisia ilmenemismuotoja - ihottuma, kutina, ihoärsytys. Lääkkeen ottaminen suurina annoksina voi aiheuttaa pahoinvointia, maha-suolikanavan koliikkia ja epämukavuutta suussa.

Enzistal - (Intia)

Vastaava intialainen lääkitys on tarkoitettu ruoansulatuksesta vastaavan rauhanen ongelmien ratkaisemiseen jatkuvalla tulehduksellaan, kanavien puristumisella pahanlaatuisilla muodostelmilla. Vastaanotto Enzistal parantaa merkittävästi maha-suolikanavan toimintaa, jos potilas on aliravittu. Lisäksi työkalua käytetään sisäelinten ultraäänitutkimuksen tai röntgenkuvan valmisteluvaiheessa.

Älä määrää, jos yliherkkyys aineosille on sappia ja keltaisuutta erittävien reittien tukkeutumisen yhteydessä.

Samaan aikaan voi joskus esiintyä haitallisia vaikutuksia potilaan kehoon. Hän voi siirtää kouristuskipua epigastrisella alueella, ripulia, kipua peräaukossa ja suussa. Myös virtsahapon pitoisuus virtsassa ja veressä kasvaa, samoin kuin useita allergisia ilmiöitä - ihottumia, bronkospasmeja, kyyneleitä.

Mezim-Forte - (Saksa / RF)

Tunnetuin ja monien potilaiden tunnustama geneerinen lääke, joka parantaa haiman eritysfunktiota, pahentaa erilaisia ​​kroonisia sairauksia. Pystyy selviytymään tulehdusprosesseista, jotka ovat vaikuttaneet ruoansulatuskanavasta vastuussa oleviin sisäelimiin. Sitä määrätään heidän toipumisensa aikana leikkauksen tai sädehoidon jälkeen. Pääsy on sallittua ihmisille, jotka haluavat helpottaa ruoan sulattamista raskaiden elintarvikkeiden käytön aikana. Voidaan käyttää röntgensäteiden tai ultraäänen valmisteluun.

Mezim-Forte ei ole humalassa, kun lääkitys, akuutti haimatulehdus, sietää heikosti. Ikäraja on - enintään 3-vuotiaat pillerit ovat vasta-aiheisia.

Elimistössä on harvoin negatiivisia reaktioita lääkitykseen. Yleensä tämä on pohjimmiltaan ei-vaikuttava allergia..

Penzital - (Intia)

Hoitaa ruoansulatuselinten epävakaa toimintaa, niiden tulehdusta, dyspepsiaa, turvotusta, ei-tarttuvaa alkuperää olevaa ripulia ja häiriöitä ruoan normaalissa assimilaatiossa ja parantaa niiden ruoansulatusta. Samoin kuin muut artikkelissa tarkastellut farmaseuttiset tuotteet, sen avulla voit valmistaa potilaan sisäelinten tutkimuksiin.

Sinun ei pidä turvautua hoitoon tällä lääkkeellä, jonka komponentit imeytyvät huonosti, akuutti haimatulehdus.

Samanaikaisia ​​haittavaikutuksia keholle voivat olla - pehmeät ulosteet, epämukavuus vatsassa, oksentamisvaikeudet ja helpot allergiat. Pitkä hoitojakso voi aiheuttaa veren virtsahappopitoisuuden nousua.

Pankreatiini - (halvin kotimainen yleinen)

Yksinkertaisin, samanlainen lääketieteellinen tuote, jolle on ominaista alhainen hinta ja yhtä tehokas vaikutus. Parantaa ruoansulatuskanavaa, helpottaa rasvaisten ruokien ruoansulatusta, joihin liittyy turvotusta ja ulosteongelmia.

Ei voida käyttää, jos huono reaktio lääkkeen koostumukseen tapahtuu vatsan elinten akuutin tulehdusprosessin kanssa.

Mahdolliset allergiat, tyhjentämisongelmat - liian usein tai kokonaan poissaolo, halu oksentaa.

Tulokset edullisista Festal-rinnakkaisvalmisteista

Venäjän lääkemarkkinoilla on edustettuna suuri määrä entsymaattisia lääkkeitä. Niitä tuottavat sekä tuonti- että kotimaiset lääkeyritykset. Niillä kaikilla on samanlainen koostumus ja vaikutus. Löydät lääkkeen mille tahansa lompakolle. Itsehoitoa, mukaan lukien perinteinen lääketiede, ei kuitenkaan suositella. On välttämätöntä käydä pätevän ja kokeneen gastroenterologin luona, joka määrittää oikean taudin ja määrää hoito-ohjelman.

Festal-analogit

Tämä sivu sisältää luettelon kaikista Festal-analogeista koostumuksessa ja käyttöaiheissa. Luettelo halvoista analogeista, ja voit myös vertailla hintoja apteekeissa.

  • Festalin halvin analogi: pankreatiini
  • Festalin suosituin analogi: Creon
  • ATC-luokitus: pankreatiini
  • Vaikuttavat aineet / koostumus: Pankreatiini

#NimiHinta VenäjälläHinta Ukrainassa
1Pankreatiini Pankreatiini
Analoginen koostumuksessa ja indikaatiossa
15 rblUAH 5
2Penzital-pankreatiini
Analoginen koostumuksessa ja indikaatiossa
30 ruplaaUAH 200
3Mezim Analoginen koostumuksessa ja indikaatiossa48 rbl10 UAH
4Mezim Forte -pankreatiini
Analoginen koostumuksessa ja indikaatiossa
48 rbl10 UAH
viisiPankreatiini Forte Pankreatiini
Analoginen koostumuksessa ja indikaatiossa
48 rbl10 UAH

Halpojen Festal-analogien kustannuksia laskettaessa otettiin huomioon vähimmäishinta, joka löytyi apteekkien hinnastoista

#NimiHinta VenäjälläHinta Ukrainassa
1Creon-pankreatiini
Analoginen koostumuksessa ja indikaatiossa
238 rbl47 UAH
2Hermital-pankreatiini
Analoginen koostumuksessa ja indikaatiossa
141 rbl83 hryä
3Mezim Analoginen koostumuksessa ja indikaatiossa48 rbl10 UAH
4Micrasim-pankreatiini
Analoginen koostumuksessa ja indikaatiossa
180 rbl43 UAH
viisiPangrol-lipaasi, amylaasi, proteaasi
Analoginen koostumuksessa ja indikaatiossa
209 rbl127 UAH

Tämä luettelo lääkeanalogeista perustuu haetuimpien lääkkeiden tilastoihin.

Kaikki Festalin analogit

Koostumusanalogit ja käyttöaiheet

NimiHinta VenäjälläHinta Ukrainassa
Adjizim-pankreatiini----
Vestal-pankreatiini----
Enzibene-pankreatiini----
Entsibeeni 10000 pankreatiini----
Entsistaalinen hemisellulaasi, sappi, pankreatiini59 rbl10 UAH
Mezim48 rbl10 UAH
Micrasim-pankreatiini180 rbl43 UAH
Pangrol-lipaasi, amylaasi, proteaasi209 rbl127 UAH
Pangrol 10000 -pankreatiini215 rbl127 UAH
Pangrol 20000 pankreatiini--UAH 251
Pangrol 25000-pankreatiini419 rbl224 UAH
Pangrol 400 -pankreatiini----
Panzinorm 10000 -pankreatiini113 rbl33 UAH
Panzinorm Forte-N -pankreatiini226 rblUAH 51
Pankreatiini Pankreatiini15 rblUAH 5
Penzital-pankreatiini30 ruplaaUAH 200
Somylaasiamylaasi, lipaasi--13 UAH
Hermital-pankreatiini141 rbl83 hryä
Eurobiol-pankreatiini----
Zentase-pankreatiini----
Creazim-pankreatiini--UAH 51
Creon-pankreatiini238 rbl47 UAH
Mezim Forte -pankreatiini48 rbl10 UAH
Panentsyymipankreatiini----
Panzinorm Forte -pankreatiini70 rbl--
Pancreasim-pankreatiini--UAH 1
Pankreatiini 8000 Pankreatiini--UAH 7
Pankreatiini lapsille pankreatiini--UAH 24
Pankreatiini Forte Pankreatiini48 rbl10 UAH
Pancreatin-Health-pankreatiini--UAH 5
Pankreatiini-terveys Forte-pankreatiini--13 UAH
Fermentium-pankreatiini----
Enzistal-P-pankreatiini48 rblUAH 200
Biofestal-pankreatiini----
Festivaali Neo Pankreatiini--UAH 24
Biozyme-pankreatiini2399 rbl178 UAH
Gastenorm Forte Pankreatiini176 rbl--
Panzim Forte -pankreatiini----
Pancitrate pankreatiini6239 rbl--
Pankreatiinibiosynteesi Pankreatiini----
Pankreatiini Avexima Pankreatiini58 rbl--
Creon 25000-pankreatiini434 rbl--
Panzinorm forte 20000 amylaasia, proteaasia, lipaasia103 rbl--
Mezim Forte 10000 pankreatiinia153 rbl--
Panzinorm 10000 amylaasi, proteaasi, lipaasi125 rbl--
Mezim 20000 pankreatiinia----
Creon 40000-pankreatiini714 rbl--
Panzinorm-amylaasi, proteaasi, lipaasi70 rbl--
Gastenorm-pankreatiini176 rbl--

Yllä oleva luettelo lääkeanalogeista, joka osoittaa Festalin korvikkeita, on sopivin, koska niillä on sama vaikuttavien aineosien koostumus ja ne sopivat yhteen käyttöaiheiden kanssa.

Analogit indikaation ja käyttötavan mukaan

NimiHinta VenäjälläHinta Ukrainassa
Abomin Abomasum -entsyymit----
Digestiini-papaiini, pepsiini, sanzim--235 UAH
Unientsyymi, jossa on mps-sieni-amylaasia, nikotiiniamidia, papaiinia, simetikonia, aktiivihiiltä74 rblUAH 25
Solizim Forte-lipaasi--13 UAH
Entsyymi sieni-amylaasi, nikotiiniamidi, papaiini, simetikoni, aktiivihiili----
Enterosan-lyofilisaatti limakalvon yksinkertaisten rauhasten ja lintujen mahalaukun lihaksen integumentaarisen epiteelin eritystä250 rbl350 UAH
Solizim-lipaasi--12 UAH

Eri koostumus voi olla sama kuin käyttöaiheessa

NimiHinta VenäjälläHinta Ukrainassa
Normoentsyymi Forte-pankreatiini203 rbl--
Pepfiz-papaiini, simetikoni, sieni-diastaasi----
Unientsyymiaktiivihiili, nikotiiniamidi, papaiini, simetikoni, sieni-diastaasi73 rbl--
Acidiini-pepsiinipepsiini, betaiinihydrokloridi51 rbl150 UAH
Mahalaukun mehu luonnollinen mahalaukun mehu--46 UAH

Kuinka löytää halpa analogi kalliista lääkkeistä ?

Lääkkeen halvan analogin, geneerisen tai synonyymin löytämiseksi suosittelemme ensinnäkin kiinnittämään huomiota koostumukseen, nimittäin samoihin vaikuttaviin aineosiin ja käyttöaiheisiin. Lääkkeen identtiset vaikuttavat aineosat osoittavat, että lääke on synonyymi lääkkeelle, farmaseuttisesti vastaavalle tai farmaseuttiselle vaihtoehdolle. Ei pidä kuitenkaan unohtaa samankaltaisten lääkkeiden inaktiivisia komponentteja, jotka voivat vaikuttaa turvallisuuteen ja tehokkuuteen. Älä unohda lääkäreiden neuvoja, itsehoito voi vahingoittaa terveyttäsi, joten ota aina yhteys lääkäriisi ennen minkään lääkityksen käyttöä.

Juhlahinta

Alla olevilta sivustoilta löydät Festalin hinnat ja tiedustele saatavuudesta läheisessä apteekissa

Juhlaopastus

Annostusmuoto:
Dragee.

Sävellys:
Ydinkoostumus: vaikuttavat aineet:
Pankreatiini - 192 mg ekvivalentti (amylaasi - 4500 FIP U, lipaasi - 6000 FIP U, proteaasi - 300 FIP U);
Hemisellulaasi - 50 mg;
Sappikomponentit - 25 mg;
Apuaineet: natriumkloridi
Kuoren koostumus
Apuaineet: sellasefaatti (selluloosa-asetaattiftalaatti), etyylivanilliini, risiiniöljy, sakkaroosi, metyyliparahydroksibentsoaatti (metyyliparabeeni), propyyliparahydroksibentsoaatti (propyylilarabeeni), gelatiini, nestekstroosi (nestemäinen glukoosi), talkki, kalsiumkarbonaatti, glyseroli (polyetyleeniglykoli 6000), titaanidioksidi.

Kuvaus
Valkoiset, kiiltävät, pyöreät dražeet, joilla on heikko vaniljahaju.

Farmakologinen ryhmä: ruoansulatusentsyymi.
ATX-koodi: A09AA02

farmaseuttinen vaikutus
Lääke kompensoi haiman eksokriinisen toiminnan puutteen pankreatiinista johtuen ja maksan sappitoiminnan sappikomponentista johtuen. Festalilla on proteolyyttisiä, amylolyyttisiä ja lipolyyttisiä vaikutuksia. Pankreatiiniin sisältyvät entsyymit: amylaasi, lipaasi ja proteaasi helpottavat hiilihydraattien, rasvojen ja proteiinien ruuansulatusta, mikä osaltaan edistää niiden täydellisempää imeytymistä ohutsuolessa. Ja tässä suhteessa Festal ei käytännössä eroa muista entsyymivalmisteista..
Sappihappojen läsnäolo Festalissa antaa lääkkeelle lisämahdollisuuksia sappien vajaatoiminnan korjaamiseen, joka usein liittyy krooniseen haimatulehdukseen. Sappiuute toimii kolereettisena, helpottaa rasvojen ja rasvaliukoisten A-, E- ja K-vitamiinien imeytymistä, edistää haiman lipaasin vapautumista
Hemisellulaasientsyymi edistää kasvikuitujen hajoamista, mikä myös parantaa ruoansulatuskanavan prosesseja, vähentää kaasujen muodostumista suolistossa.

Käyttöaiheet:
Eksokriinisen haiman toiminnan puute kroonisessa haimatulehduksessa yhdistettynä erilaisiin patologisiin olosuhteisiin johtuvaan sappihäiriöön, joka ilmenee kliinisesti ruoan heikentyneen ruoansulatuksen, ilmavaivojen, taipumuksen ummetukseen osana yhdistelmähoitoa
- diffuusit maksasairaudet - alkoholiset ja myrkylliset maksasairaudet, maksakirroosi;
- suuret sappihappohäviöt (potilailla kolekystektomian jälkeen);
- sappihappojen verenkierron rikkominen, havaittu dyskinesian, sappiteiden, dysbakterioosin, imeytymishäiriön kanssa;
- sapen muodostumisen ja sappierityksen prosessien neurohumoraalisen sääntelyn rikkominen maha-suolikanavan kroonisissa sairauksissa - krooninen gastriitti, krooninen duodeniitti, krooninen kolekystiitti
Parantaa ruoansulatusta potilailla, joilla on normaali ruoansulatuskanavan toiminta, jos ravitsemuksessa on epätarkkuutta, samoin kuin purutoimintoa, pakotettua pitkäaikaista immobilisointia, istumatonta elämäntapaa.
Valmistelu vatsaelinten röntgen- ja ultraäänitutkimuksiin.

Vasta-aiheet:
Yliherkkyys lääkekomponenteille, akuutti haimatulehdus, kroonisen haimatulehduksen paheneminen, maksan vajaatoiminta, maksakooma tai prekoma, hepatiitti, hyperbilirubinemia, obstruktiivinen keltaisuus, sappikivitauti, empyema. sappirakko, suoliston tukkeutuminen, taipumus ripuliin, alle 3-vuotiaat lapset (tälle annosmuodolle).
Varovasti: kystinen fibroosi, raskaus.

Antotapa ja annostus:
Sisällä.
Lääke otetaan suun kautta, pureskelematta, aterian aikana tai heti sen jälkeen pienen nestemäärän kanssa. Määritä 1-2 pilleriä 3 kertaa päivässä. Suuremmat annokset määrää vain lääkäri. Lasten annostuksen ja annosteluohjelman määrää lääkäri. Hoidon kesto voi vaihdella useista päivistä (jos ruoansulatusprosessi häiriintyy ruokavalion virheiden takia) useisiin kuukausiin tai vuosiin (jos pysyvä korvaushoito on tarpeen). Ennen röntgen- tai ultraäänitutkimusta - 2 tablettia 2-3 kertaa päivässä 2-3 päivää ennen tutkimusta.

Sivuvaikutus:
Allergiset reaktiot (ihon hyperemia, aivastelu, kyynelvuoto), pahoinvointi, ripuli, vatsakipu (myös suoliston koliikat). Pitkäaikainen käyttö suurina annoksina voi johtaa hyperurikemian, hyperurikurin kehittymiseen. Lapsilla (suurina annoksina otettuna) voi kehittyä perianaalista ärsytystä ja suun limakalvon ärsytystä.

Yliannostus:
Yliannostuksen oireita ovat hyperurikemia ja hyperurikuria. Jos yliannostuksen oireita ilmenee, lopeta lääkkeen käyttö ja suorita oireenmukainen hoito.

Yhteisvaikutukset muiden lääkevalmisteiden kanssa:
Samanaikaisesti Festalin kanssa käytettynä PASK: n (p-aminosalisyylihappo), sulfonamidien, antibioottien imeytyminen paranee; rautavalmisteiden imeytymisen väheneminen on mahdollista. Kalsiumkarbonaattia ja / tai magnesiumhydroksidia sisältävien antasidien samanaikainen käyttö voi johtaa Festalin tehokkuuden heikkenemiseen. Simetidiini parantaa lääkkeen vaikutusta.

Julkaisumuoto:
Dragee.
10 tablettia alumiiniliuskassa. 2, 4, 6 tai 10 liuskaa sekä käyttöohjeet pahvilaatikossa.

Varastointiolosuhteet:
Säilytä alle 25 ° C: n lämpötilassa kuivassa paikassa. Säilytä lasten ulottumattomissa.

Kestoaika:
3 vuotta. Älä käytä pakkaukseen merkityn viimeisen käyttöpäivämäärän jälkeen.

Apteekeista luovuttamisen ehdot:
Ilman reseptiä.

Valmistaja:
Aventis Pharma Ltd., Intia.
Aventisin talo, 54 / A, Mathuradas Vasanji Road, Andheri (E), Mumbai-400093.
Tuottaja Aventis Pharma Ltd., Intia.
Poiha (Rania), Salvi, Vadodaran alue, Intia.
Kuluttajavaatimukset tulee lähettää osoitteeseen Venäjällä:
115035, Moskova, st. Sadovnicheskaya, 82, bldg.2.

Mikä voi korvata Festalin: luettelo lääkkeen halvoista geneerisistä aineista

Festal on entsyymilääke, jolla on monikomponenttinen koostumus ja joka torjuu maha-suolikanavan toiminnallisia häiriöitä. Proteolyyttiset, amylolyyttiset, lipolyyttiset ominaisuudet ilmenevät. Kompensoi haiman riittämättömän eritysaktiivisuuden. Lääke on tarkoitettu potilaille, joilla on krooninen haimatulehdus, heikentynyt ruoansulatus, kirroosi, gastriitti, sappirakon ja sen kanavien toimintahäiriöt. Jos henkilö ei voi käyttää Festal-analogeja, gastroenterologi valitsee, ottaen huomioon siihen liittyvät oireet ja kattavan diagnoosin tulokset.

Festalin edut muihin vastaaviin lääkkeisiin verrattuna

Lääke ei vain takaa normaaliin ruoansulatukseen tarvittavien aktiivisten aineiden saantia ulkopuolelta, vaan myös aktivoi haiman. Sillä on laaja käyttöaihe ja sitä suositellaan potilaille, joilla on seuraavat sairaudet:

  • synteesin ja sapen erityksen toimintahäiriöt,
  • purutoiminnan häiriöt,
  • ruoansulatusvirheet, jotka johtavat dyspeptisiin häiriöihin,
  • sappihapon verenkierron häiriöt, jotka johtuvat sappitiehyen ahtaumasta,
  • dysbioosi,
  • istuva elämäntapa, joka johtaa heikentyneeseen suoliston liikkuvuuteen,
  • krooninen haimatulehdus, johon liittyy riittämätön entsymaattinen toiminta.

Monikomponenttisen koostumuksensa ansiosta Festalilla on laajempi luettelo käyttöaiheista. Potilaat sietävät dražeja hyvin, budjettiystävällisesti ja vaativat harvoin korvaamista. Lipaasin ja proteaasin läsnäolo nopeuttaa hyödyllisten vitamiinien ja ravintokomponenttien imeytymistä. Sappiuutteen avulla voit nopeasti hajottaa ja omaksua raskaita, rasvaisia ​​ruokia. Hemiselluloosan ansiosta imeytyy jopa karkea kuitu, joka estää ylimääräisen kaasun muodostumisen suolistossa.

Erot huumeiden ja muiden lääkkeiden välillä

Toisin kuin muut lääkkeet, Festalilla on monikomponenttinen koostumus ja laajempi vaikutusalue. Lääkkeen tehokkuus johtuu toiminnasta:

  • pankreatiini,
  • naudan sappi,
  • hemiselluloosa.

Aktiiviset komponentit parantavat proteiinien, rasvojen, hiilihydraattien pilkkomista, hajoamista ja omaksumista. Hemisellulaasin avulla voit hajottaa kuidun ja saada siitä välttämättömiä hivenaineita. Drageea tuottaa intialainen lääkeyhtiö. Saatavana 20, 40, 100 kappaleen pakkauksissa. Lääke parantaa ruoansulatusprosessia, varmistaa kaikkien hyödyllisten hivenravinteiden täydellisen imeytymisen.

Mikä on parempi: Cholenzym tai Festal

Kolentsyymi on monimutkainen valmiste, joka perustuu sappeen ja jauheeseen, joka on saatu ohutsuolen limakalvosta. Se on eläinperäistä, sillä on kolereettisia ominaisuuksia. Se on samanlainen kuin Festal farmakologisesti, mutta sillä on vähemmän laaja koostumus. Festalin tavoin sillä on kolereettinen vaikutus, kiihdyttää ruoan pilkkomista ja hyödyllisten alkuaineiden imeytymistä. Auttaa potilaita, joilla on krooninen hepatiitti, kolekystiitti, haimatulehdus, gastriitti.

Cholenzymin pitkäaikainen käyttö on täynnä pahoinvointia, ulostehäiriöitä, närästystä ja allergioita. Vain hoitava lääkäri voi vastata kysymykseen, mikä on parempi, ottaen huomioon potilaan kehon oireet ja ominaisuudet.

Erot omepratsolin ja Festalin välillä

Omepratsoli on edustava protonipumpun estäjä, joka kohdistuu ruoansulatuskanavan toimintahäiriöiden perimmäiseen syyn. Festal on entsyymilääke oireenmukaiseen hoitoon. Lääkkeet eroavat koostumukseltaan, ryhmältä, vapautumismuodolta ja farmakologisen vaikutuksen mekanismilta.

Omepratsolia käytetään akuuteissa sairauksissa, kuten haimatulehduksessa. Vaikuttava aine estää vedyn vapaan liikkumisen, vähentää mahalaukun happamuutta. Lääke taistelee tulehdusprosesseja vastaan, vähentää sairauksien akuutteja ilmenemismuotoja, normalisoi haiman toimintaa.

Molempia varoja voidaan käyttää ruoansulatuskanavan sairauksien monimutkaisissa hoito-ohjelmissa. Festal sopii paremmin kroonisiin sairauksiin, kun taas Omeprazole on ensiapu lääke äkilliseen pahenemiseen. Molempia lääkkeitä ei ole tarkoitettu itselääkkeeksi, vaan niitä käytetään gastroenterologin suosituksesta.

Kuinka korvata Festal: luettelo samankaltaisista lääkkeistä hinnoilla, niiden samankaltaisuuksilla ja eroilla

Festivaalin hinta joulukuussa 2018: 120-130 ruplaa. 20 tabletille. Jos potilas ei voi käyttää Festalia, on suositeltavaa keskustella lääkärin kanssa mahdollisuudesta käyttää:

  • Mezima Forte (95 ruplaa).
  • Creona (285 hieroa).
  • Hermital (320 ruplaa).
  • Micrasima (435 ruplaa).
  • Pankreatiini on edullinen venäläisvalmisteinen korvike (47 ruplaa).
  • Enzistala-P (57 ruplaa).
  • Pakreatina Forte (55 ruplaa).
  • Panzinorma Forte (85 ruplaa).
  • Penzital (60 ruplaa).
  • Unientsyymi (100 ruplaa).

Lääkemarkkinoilla on monia analogeja. Lääke on suositeltavaa korvata asiantuntijan kuulemisen jälkeen. Nämä lääkkeet sisältävät samaa vaikuttavaa ainetta kuin Festal, joka torjuu maha-suolikanavan toiminnallisia häiriöitä ja normalisoi haiman toimintaa. Ne eroavat vaikuttavien aineosien, valmistajan, annosmuodon ja tablettien / kapseleiden / dražeiden lukumäärästä pakkauksessa.

On lääkkeitä, jotka eroavat koostumukseltaan, mutta ovat samanlaisia ​​käyttöaiheiden suhteen. Gastroenterologi voi suositella:

  • Solizima.
  • Enterosana (405 ruplaa).
  • Enzymtala.
  • Solizima Forte.
  • Unientsyymi (110 ruplaa).
  • Omez (80 ruplaa)

Ei ole suositeltavaa valita korvaavaa lääkettä itse.

Halvimmat analogit

Festalin halvin analogi on pankreatiini. Lääke myydään hintaan 12-16 ruplaa. 10 tablettia varten. Budjettianalogina lääkäri voi myös suositella:

  • Panzinorma.
  • Hermital.
  • Penzital.
  • Enzistala-P.

Nämä ovat pankreatiiniin perustuvia lääkkeitä, joiden kustannukset ovat korkeat ja tehokas. Jos eläinperäisille aineille on yliherkkyysreaktioita, on suositeltavaa valita korvaava aine jollakin muulla vaikuttavalla aineella. Jos lääkkeillä ei ole odotettua terapeuttista vaikutusta, on suositeltavaa tarkistaa yleistä hoito-ohjelmaa..

Festalin analogit

Festal on Intiassa tuotettu entsyymiryhmän lääke. Festalin koostumuksen perusta on pankreatiini ja sapen sappi.

Festal on tarkoitettu käytettäväksi haiman vähentyneen entsymaattisen kapasiteetin, sappirakon toimintahäiriöiden, ruoan komponenttien hajoamisen heikkenemisen, ummetuksen ja lisääntyneen kaasuntuotannon yhteydessä. Sitä käytetään myös menestyksekkäästi maksakirroosin hoidossa ja potilaan valmistelussa vatsaelinten ultraäänimenettelyyn.

Luettelo analogeista

Kotimainen ja ulkomainen farmakologia tuottaa suuren määrän tuotuja Festal-entsyymivalmisteita. Niillä kaikilla on samanlainen kemiallinen koostumus ja samanlainen terapeuttinen vaikutus. Niiden merkittävä etu Festaliin verrattuna on kuitenkin alhainen hinta ja korkea saatavuus..

Enzistal

Yhdistetty ruoansulatus-entsymaattinen lääke Enzistal vaikuttaa kehoon monimutkaisesti, kompensoi entsymaattisten eritteiden puutetta ruoansulatuskanavan elimissä. Lääke aktivoi metaboliset toiminnot ja vähentää kivuliaita oireita.

  • Vatsan raskauden tunne katoaa;
  • kaasun muodostumisen määrä suolistossa vähenee;
  • ilmavaivat, hengenahdistus, ripuli loppuu.

Naudan sappiuute lisää lipaasiaktiivisuutta, mikä parantaa lipidien hajoamista ja rasvaliukoisten vitamiinien imeytymistä. Sellulaasi stimuloi kasvikuitujen hajoamista.

Lääkkeen tabletit on peitetty erityisellä suojakalvolla, joka ei liukene ruoansulatuskanavan elimiin ennen kuin se tulee suolistoon. Tämä estää lääkkeen biologisesti aktiivisia aineita tuhoutumasta mahalaukun mehun vaikutuksesta.

Yhdistettynä mahalaukun happamuutta vähentäviin lääkkeisiin havaitaan Enzistalin lisääntyvä vaikutus.

Apteekeissa lääke annetaan ilman reseptiä. Sen hintaindikaattorit ovat välillä 58-62 ruplaa. 20 tabletin pakkauksessa.

Biozyme

Kotimainen Festal - Biozyme -analogi kuuluu ravintolisien ryhmään ja sitä valmistetaan pyöreinä vaaleanpunaisina enteropäällysteisinä tabletteina useina annosmuotoina:

  • 10 kpl läpipainopakkauksessa alumiinia;
  • 60 kappaleen muovi- tai lasipulloissa;
  • 100 kpl muovipurkkeissa.

Tämä ravintolisä on erittäin tehokas. Toisin kuin muut analogiset tuotteet, Biozyme sisältää kasvientsyymiä - bromelainia, jota saadaan ananasvarsista.

On osoitettu, että bromelaiini edistää proteiinien aktiivista hajoamista sekä happamassa että emäksisessä ympäristössä. Se auttaa parantamaan ruoansulatuskanavan prosesseja. Lisäksi tämä entsyymi pystyy lievittämään tulehdusprosessien kulkua, koska se vähentää pehmytkudosten turvotusta..

Biozyme sisältää myös muita aktiivisia kasvikomponentteja. Joten inkiväärijuuri kykenee nopeuttamaan ruoan komponenttien hajoamista, vahvistaa immuunijärjestelmää, vähentää vatsan ja suoliston kipua, lievittää kouristuksia ja auttaa aktivoimaan sapen erittymistä. Lakritsijuurella on antioksidantteja ja anti-inflammatorisia ominaisuuksia.

On huomattava, että Biozymellä on myös useita hyödyllisiä ominaisuuksia:

  • normalisoi veren viskositeetin ja parantaa sen verenkiertoa kapillaarien läpi;
  • stimuloi verihyytymien resorptioprosesseja;
  • edistää myrkyllisten hajoamistuotteiden poistumista kehosta.

Suositeltu antotapa on 2-4 tablettia. 3-4 kertaa päivässä aikuisille ja 1-2 pöytää. 2-3 kertaa päivässä lapsille. Tämän lääkehoidon kesto kestää yleensä 2 viikkoa, tarvittaessa se voidaan toistaa 10-14 päivän tauolla. Hoitavan lääkärin on kuitenkin määrättävä annos ja antotiheys..
Ravintolisien hinta on korkea, vaihdellen 1500-2000 ruplaa. per 100 tabletin pullo.

Hermital

Hermital-entsyymilääke sisältää erittäin aktiivisia haiman entsyymejä, jotka on eristetty sikojen haimasta. Alkuperämaa - Saksa. Vapautumismuoto - kovat gelatiinikapselit, joiden sisältö on mahalaukun mehulle vastustuskykyisiä mikrotabletteja.

Lääke kompensoi ruoansulatuskatalyyttien puutetta, sillä on proteolyyttisiä, amylolyyttisiä ja lipolyyttisiä vaikutuksia. Valmiste sisältää biologisia katalyyttejä - lipaasia, alfa-amylaasia, trypsiiniä, kymotrypsiiniä. Niiden läsnä ollessa proteiinit hajotetaan aminohapoiksi, rasvat hajoavat glyseroliksi ja rasvahapoiksi, tärkkelys muuttuu glukoosiksi.

Hermitaaliset komponentit parantavat ruoansulatuskanavan toiminnallista tilaa, edistävät ruoansulatuskanavan normalisoitumista. Haimaentsyymit eivät imeydy verenkiertoon, mikä tarkoittaa, että ne eivät johdu kertymisestä munuaisiin ja maksaan.

Hermital on tarkoitettu aikuisten ja lasten ruoansulatuskanavan parantamiseen ylensyönnissä. Lääkärit suosittelevat myös lääkettä potilaille, joilla on Shwachman-Diamond-oireyhtymä, kolestaattinen hepatiitti, maksakirroosi ja dysbioosi.

  • Pienillä lapsilla, joilla on kystinen fibroosi, päivittäinen määrä riippuu ruumiinpainosta, ja sen tulisi olla hoidon alussa 1000 yksikköä / kg jokaista ateriaa kohti ja 500 yksikköä / kg vanhempien lasten aterioiden aikana.
  • Erminthal-kapselit on nieltävä kokonaisina pureskelematta. Muuten entsyymit voivat ärsyttää suun ja ruokatorven limakalvoja..
  • Tämän lääkkeen komponentit voivat vähentää ryhmän B vesiliukoisten vitamiinien imeytymisnopeutta. Siksi ei ole suositeltavaa ottaa Erminthalia ja foolihappoa sisältäviä valmisteita samanaikaisesti.

Lääkkeen vähittäismyyntihinta 20 kapselin pakkauksessa on 136-178 ruplaa (10000 yksikköä) ja 286-302 ruplaa. (25000 yksikköä).

Normoentsyymi

Venäjällä valmistettu lääke Normoenzyme on Festalin täydellinen analogi. Amylaasientsyymin aktiivisuus siinä on kuitenkin 5000 U, mikä on 500 U korkeampi kuin Festalissa.
Lääkkeen hinta on 151-154 ruplaa. 30 tabletin pakkaus.

Creon

Asteittaisen vapautumismuodon ansiosta saksalaista Creon-lääkettä pidetään yhtenä Festalin parhaista analogeista. Tämän lääkkeen erikoisuus on, että se sisältää pankreatiinia mikropallojen muodossa, jotka on peitetty kuorella, joka kestää hapan ympäristön aggressiivisia vaikutuksia..

Lisäksi ne on suljettu gelatiinikapseliin, joka voi liueta vain mahassa. Täällä sen sisältö sekoitetaan tasaisesti ruokajuuriin ja haimaentsyymit alkavat toimia aktiivisesti, mikä mahdollistaa nopean ja maksimaalisen terapeuttisen vaikutuksen..

Haimasyöpä lisätään vastaavien entsyymivalmisteiden käyttöaiheiden luetteloon Creonissa.

Lääkkeen hinta verrattuna analogeihin on korkea. Joten pakkaus 20 kapseliin (25000 ED) maksaa 581 ruplaa ja 50 kapseliin (40000 ED) - 1470 ruplaa.

Mezim

Entsymaattinen lääke Mezim valmistetaan suolistossa päällystettyjen dražeiden muodossa. Apteekkiverkoston kautta lääke jaetaan 2 tai 5 läpipainopakkauksessa, jossa on 10 tablettia. Lääkettä valmistaa lääkeyhtiö Berlin-Chemie, Saksa. Mezim-pakkauksen hinta vaihtelee 67-81 ruplaan, mikä on huomattavasti alhaisempi kuin monien vastaavien lääkkeiden hinta.

Tämän lääkityksen perusta on pankreatiini ja sian haimauute. Mezimillä on indikaatioita korvaushoidolle haiman ja muiden maha-suolikanavan elinten tuhoisille häiriöille.

Kerta-annos Mezima-pillereitä suositellaan ylensyöntiä varten.

Lääkettä tulee ottaa varoen, koska sen komponentit voivat aiheuttaa kivien muodostumista virtsarakossa. Mezim-lääkehoitoa saavien potilaiden on seurattava tarkoin virtsanalyysiä. Jos epäilet virtsahappokivien muodostumisen todennäköisyyttä, lopeta lääkkeen käyttö välittömästi.

Ferestal

Venäjän entsymaattinen valmiste Ferestal on Festalin analogi. Se toistaa täysin kemiallisen koostumuksensa ja sillä on samanlainen farmakologinen vaikutus. Se ilmestyi entsyymivalmisteiden markkinoilla suhteellisen äskettäin, joten se ei ole vielä saavuttanut suosiotaan. Ei tällä hetkellä saatavana apteekeista.

Digestal

Festal Digestalin kotimainen analogi on yhdistetyn toiminnan entsyymivalmiste. Auttaa poistamaan sappikomponenttien ja haiman mehun biologisesti aktiivisten aineiden puutteen.

Lääkkeen hinta apteekkiverkostossa on 109-117 ruplaa.

Micrasim

Uusimman sukupolven entsyymivalmiste Micrasim on saatavana 10-50 kapselin pakkauksissa kovassa hyytelömäisessä ruskehtavassa kuoressa. Kapselien sisältö on pyöristetty pankreatiinipohjainen mikrorake, jolla on erityinen haju.

Sillä on laaja luettelo käyttöaiheista verrattuna vastaavan toiminnan lääkkeisiin. Seuraavat merkinnät on huomattava:

  • haiman kasvaimet;
  • kolekystiitti;
  • sappikanavien toimintahäiriöt.

Lääkkeen terapeuttinen vaikutus heikkenee, jos potilaiden päässääntöjä rikotaan ja potilailla esiintyy helmintiaasia suolen ontelossa.

20 kapselin pakkauksen hinta vaihtelee välillä 207-219 ruplaa, 50 kapselin pakkauksessa - 746-761 ruplaa.

Kun olemme analysoineet entsymaattisen vaikutuksen ryhmään kuuluvien lääkkeiden ominaisuuksia, voimme päätellä, että niiden nimittämisessä, saannin ominaisuuksissa ja vaikutuksessa kehoon ei ole merkittäviä eroja. Kun valitset lääkkeen, sinun tulee ohjata vain lääkärin suosituksia ja lääkkeen kustannuksia. Kaikki Festalin analogit ovat yleisön saatavilla, ja niitä myydään vapaasti apteekissa.

Jokaisen entsyymivalmisteen lääkehoidossa voi esiintyä haittavaikutuksia, jotka ilmaistaan ​​useimmiten allergisissa reaktioissa, pahoinvoinnissa ja vatsakipussa. Tässä tapauksessa sinun on välittömästi lopetettava tämän lääkkeen käyttö. Ota yhteys gastroenterologiin mahdollisuudesta korvata se..

Halpa analogit ja korvikkeet Festalille lapsille ja aikuisille

Jopa terveellä ihmisellä on ongelmia ruoansulatuksessa, koska voit repiä vatsan epätavallisella tai raskalla ruoalla. Ruoansulatuskanavan toiminnot ovat usein heikentyneet ruoansulatuskanavan sairauksien, haiman ongelmien vuoksi. Entsymaattiset aineet, joka on huumeiden festivaali, voivat auttaa elimiä suorittamaan tehtävänsä oikein..

Lääkkeen koostumus sisältää lipaasia, proteaasia ja amylaasia. Nämä aineet auttavat tehokkaasti ruoan sulattamisessa ja hajottavat myös rasvoja, proteiineja ja hiilihydraatteja. Työkalu täydentää kehoa tarvittavilla entsyymeillä, minkä vuoksi ruoka assimiloituu nopeasti ja sen liike suoliston läpi. Lääke aktivoi myös haiman toiminnot.

Lääkityksen ottamiselle on vasta-aiheita, mukaan lukien akuutti haimatulehdus, hepatiitti, maksan vajaatoiminta, suoliston tukkeutuminen, kolelitiaasi. Lapsille tapaaminen on mahdollista hoitavan lääkärin valvonnassa. Raskauden ja imetyksen aikana Festal voidaan ottaa riskien arvioinnin jälkeen.

Festivaalin hinnat riippuvat paketissa olevan dražeen määrästä - 130–700 ruplaa. Tuote on valmistettu Intiassa, Ranskassa.

Venäjän tuotannon analogit

Kotimaisen valmistajan festalin läheiset korvikkeet ovat erittäin suosittuja apteekeissa. Lääkkeet ovat halvempia kuin tuodut lääkkeet, eivätkä ne ole yhtä tehokkaita. Alla olevassa taulukossa on luettelo venäläisistä synonyymeistä.

Lääkkeen nimiKeskihinta ruplainaTyypillinen
Pankreatiini40-110Valmisteen vaikuttava aine on pankreatiini. Saatavana tabletteina.

Parantaa haiman eksokriinista toimintaa ja normalisoi ruoansulatuksen.

Voidaan käyttää raskauden ja imetyksen aikana, lapsilla ja vanhuksilla lääkärin valvonnassa.

Venäjällä valmistetun lääkkeen halvin analogi.

Micrasim250-780Pankreatiinipohjaiset kapselit, joita käytetään gastrocardiac-oireyhtymän, ruoan assimilaatio- ja purutoimintahäiriöiden, haiman toimintahäiriöiden hoidossa.
Panzikam55-120Edullinen läheinen korvike festalille.

Sitä määrätään, jos haima ei toimi riittävästi, kystinen fibroosi, ilmavaivat, turvotus, ripuli ruoan imeytymisen parantamiseksi ja ruoansulatuksen helpottamiseksi.

Ukrainan varajäsenet

Ukrainassa valmistetun Festal-lääkkeen halvat analogit ovat korkealaatuinen vaihtoehto määritetylle työkalulle. Alla olevassa luettelossa on lyhyt kuvaus lääkkeistä.

  • Creazim. Aine, joka parantaa ruoansulatusta, koostumuksessa pankreatiinia. Sitä määrätään krooniselle haimatulehdukselle, haimatekstomialle, Schwachman-Diamond -oireyhtymälle, haimasyövälle, haiman tukkeutumiselle tai tavalliselle sappitiehyelle. Keskihinta 190-220 ruplaa.
  • Pancreasim. Ukrainan halvin synonyymi pankreatiinipohjaiselle festille. Tehokas entsyymiaine. Keskihinta 65-180 ruplaa.
  • Panenzym. Festivaalin paras analogi, aktiivisena ainesosana pankreatiini, Ukrainan ensiapupakkauksesta. Keskihinta 170-215 ruplaa.

Valkovenäjän geneeriset lääkkeet

Valkovenäläiset festal-geneeriset tuotteet ovat tehokas korvaava halpa entsyymivalmiste, jolla on samanlaiset käyttöaiheet.

Lääkkeen nimiKeskihinta ruplainaTyypillinen
Pankreatiini Belmed60-80Ruoansulatusentsymaattinen aine, joka normalisoi ruoansulatuskanavan prosessit.

Tärkeimpiä käyttöaiheita ovat krooninen haimatulehdus, achilia, haiman poisto.

Lääkettä ei ole määrätty ihmisille, joilla on laktaasin, galaktoosin intoleranssi sekä akuutti haimatulehdus.

Acidiini-pepsiini65-90Lääke on määrätty dyspepsiaan, gastriittiin, achiliaan. Entsymaattinen aine, vaikuttava aine - pepsiini.

Vasta-aiheita ovat pohjukaissuolen ja vatsan mahahaava, mahahapon ylihappoisuus.

Vapautuslomake - tabletit.

Muut ulkomaiset analogit

Tuodun festalin nykyaikaiset synonyymit auttavat potilaita, jotka eivät osaa korvata lääkettä. Lääkejuhlan synonyymien kätevän etsimisen mahdollistamiseksi edullisemmat analogit on annettu alla olevassa luettelossa.

  1. Mezim. Mezim Forte. Festalin tehokas tuontianalogi. Alkuperämaa - Saksa. Keskihinta 70-830 ruplaa.
  2. Motilium. Lääke on määrätty pahoinvoinnin ja oksentelun lievittämiseksi ja täydellisen vatsan tunteen poistamiseksi. Vaikuttava aine on domperidoni. Lääke on valmistettu Yhdysvalloissa. Keskihinta 420-540 ruplaa.
  3. Hermital. Tabletit, joiden käyttö kompensoi haimaentsyymien puutetta. Liikkeeseenlaskun maa - Saksa. Keskihinta 120-950 ruplaa.
  4. Enzistal. Kapselit eliminoivat mahalaukun raskauden, edistävät ruoan nopeaa sulamista, normalisoivat ruoansulatusprosessin pitkäaikaisessa käytössä. Alkuperämaa - Intia. Keskihinta 80-580 ruplaa.
  5. Creon. Lääkettä käytetään entsymaattisen vajaatoiminnan hoitoon maha-suolikanavan sairauksissa. Tuote on valmistettu Saksassa. Keskihinta 240-490 ruplaa.
  6. Panzinorm. Työkalu on saatavana tabletteina ja kuuluu entsyymilääkkeiden farmakologiseen ryhmään. Lääke on peräisin slovenialaisesta alkuperästä. Keskihinta 150-420 ruplaa.

Mitä analogeja Festalilla on

Entsyymivalmisteita on jokaisessa kotilääkekaapissa. Loppujen lopuksi he joutuvat virheisiin ravitsemuksessa, ylensyönnissä ja muissa ruoan sulatusprosessin rikkomuksissa. Yksi tämän ryhmän suosituimmista tavoista on Festal.

Tämä lääke sisältää 3 vaikuttavaa ainetta:

  • pankreatiini,
  • naudan sappi,
  • hemiselluloosa.

Pankreatiinin entsymaattinen aktiivisuus Festalissa on: lipolyyttinen - 6000 U, amylolyyttinen - 4500 U, proteolyyttinen - 300 U. Kaikki tuotteen aktiiviset komponentit auttavat parantamaan ruoansulatuskanavaa. Tämän seurauksena rasvojen, proteiinien, hiilihydraattien ja kasvikuitujen sulaminen ja omaksuminen on paljon nopeampaa ja täydellisempää.

Lääke otetaan, kun:

  • krooninen haimatulehdus;
  • raskaus ja epämukavuus vatsassa syömisen jälkeen;
  • ilmavaivat;
  • liikaa syöminen;
  • virheet ravitsemuksessa ja muut ruoansulatuskanavan häiriöt.

Tuote on tarkoitettu aikuispotilaiden käyttöön. Festalia ei määrätä lapsille, koska pillereitä ei voida murskata ja sen kuori rikkoa ennen käyttöä. On mahdollista käyttää 3-5 vuoden ikäistä lääkärin valvonnassa, jos lapsi nielee pillerit kokonaisina.

Festal-analogeja on tarjolla suurina määrinä Venäjän markkinoilla. Niillä kaikilla on samanlainen koostumus ja useita samoja ominaisuuksia: käyttöaiheet, vasta-aiheet, sivuvaikutukset. Vain lääkäri voi päättää, millainen Festal korvataan.

  1. Luettelo Festal-analogeista
  2. Pankreatiini
  3. Enzistal
  4. Normoentsyymi
  5. Digestal
  6. Biofestal
  7. Ferestal
  8. Creon
  9. Mezim
  10. Panzikam
  11. Gastenorm forte
  12. Micrasim
  13. Muut pankreatiinia sisältävät lääkkeet
  14. Allohol
  15. Mikä lääke valita

Luettelo Festal-analogeista

Kaikki Festal-johdannaiset otetaan aterian yhteydessä tai heti aterian jälkeen. Tabletteja, dražeja ja kapseleita (lukuun ottamatta Creonia, Micrasimia) ei saa jakaa tai pureskella.

Pankreatiini

Tämä halpa Festalin korvike on yksi suosituimmista. Sitä tuottavat monet kotimaiset ja ulkomaiset yritykset. Tuotteen aktiivinen komponentti on pankreatiini - uute lehmien tai sikojen haimasta.

Eri yhtiöiden pankreatiini voi vaihdella entsymaattisen aktiivisuuden suhteen. Sinun on kiinnitettävä tähän huomiota, kun valitset useita samannimisiä lääkkeitä..

Enzistal

Tämä lääke on tarkin Festalin "kopio". Se sisältää myös pankreatiinia, jolla on samanlainen entsymaattinen aktiivisuus, naudan sappea ja hemiselluloosaa. Enzistalin käyttöaiheet, vasta-aiheet ja vasta-aiheet ovat myös samat Festalin kanssa.

On olemassa useita Enzistal-P: tä, jotka sisältävät vain pankreatiinia aktiivisena aineosana. Valmistaja - Torrent Pharmaceuticals Ltd., Intia.

Normoentsyymi

Tämän lääkkeen koostumuksessa on pieni ero Festalista: amylaasin aktiivisuus on hieman korkeampi ja on 5000 U.

Normoentsyymiä voidaan käyttää 3-vuotiaasta lähtien. Valmistaja - JSC Pharmstandard-Medicines, Venäjä.

Digestal

Digestalin entsymaattinen aktiivisuus vastaa normoentsyymin aktiivisuutta. Valmisteet eroavat apuvälineiden koostumuksesta. Valmistaja - Galenika ad, Serbia.

Biofestal

Biofestalin koostumus sisältää samat komponentit kuin Festalissa. Pankreatiinin entsymaattinen aktiivisuus on kuitenkin jonkin verran alhaisempi:

  • lipaasi - 5400 yksikköä;
  • amylaasi - 4050 U;
  • proteaasi - 270 yksikköä.

Valmistaja - CJSC "Biopharma", Venäjä.

Ferestal

Toinen halvempi korvike Festalille samalla koostumuksella. Lääkettä saa käyttää 6-vuotiaasta. Valmistaja: PJSC Bryntsalov-A, Venäjä.

Creon

Creon on yksi parhaista entsyymivalmisteista sen erityisen vapautumismuodon vuoksi. Pankreatiini koostumuksessaan on mikropallojen muodossa, päällystetty haponkestävällä kuorella ja asetettu gelatiinikapseliin. Tämä kapseli liukenee vatsaan, ja mikropallot sekoitetaan tasaisesti sen sisältöön ja siirretään suolistoon, jossa niillä on vaikutus. Tämä varmistaa entsyymien optimaalisen jakautumisen ja niiden maksimaalisen vaikutuksen ilmentymisen..

  • Creonia on saatavana 3 annoksena: 10000, 25000 ja 40 000, mikä on yhtä suuri kuin lipaasiaktiivisuus.
  • Vastaavasti amylaasin aktiivisuus on 8000, 18000 ja 25000 U, proteaasit - 600, 1000 ja 1600 U.

Lääke sopii lapsille syntymästä lähtien, koska se on kätevä annostella.

Luettelo Creonin käyttöaiheista on päivitetty:

  • mahalaukun poisto;
  • haimasyöpä;
  • haiman poisto;
  • Schwachman-Diamond-oireyhtymä.

Valmistaja - Solvay Pharmaceuticals GmbH, Saksa.

Mezim

Yksi suosituimmista huumeista väestön keskuudessa, koska se on kohtuuhintainen, korkea laatu ja jatkuva mainonta. Pankreatiini on Mezimin vaikuttava aine. Lääkettä on 3 annosta, joilla on erilainen entsymaattinen aktiivisuus:

  • Mezim Forte (amylaasi - 4200 U, lipaasi - 3500 U, proteaasi - 250 U);
  • Mezim Forte 10000 (lipaasi - 10000 U, amylaasi - 7500 U, proteaasi - 375 U);
  • Mezim Forte 20000 (lipaasi - 20000 U, amylaasi - 12000 U, proteaasi - 900 U).

Lääkettä käytetään 3 vuoden iästä lähtien. Valmistaja - Berlin-Chemie, Saksa.

Panzikam

Melko heikko lääke, jolla on yksi pankreatiinin alhaisimmista entsymaattisista vaikutuksista:

  • lipolyyttinen - 3000 yksikköä;
  • amylolyyttinen - 3100 yksikköä;
  • proteolyyttinen - 50 yksikköä.

Sallittu alle 3-vuotiaille lapsille ja aikuisille. Valmistaja - Kamelia, Venäjä.

Gastenorm forte

Toinen lääke, jonka vaikuttavana aineena on pankreatiini. Saatavana 2 annoksena, jonka avulla voit valita täydellisen lääkkeen kussakin tapauksessa.

Valmistaja - Rusan Pharma, Intia.

Micrasim

Tarkoittaa lääkkeitä, joilla on voimakas entsymaattinen aktiivisuus. Annoksia on 3: 10000, 25000 ja 40 000, jotka vastaavat lipolyyttistä aktiivisuutta. Amylolyyttinen ja proteolyyttinen aktiivisuus on hieman heikompaa kuin Creonin.

Valmisteen pankreatiini on suljettu pienikokoisiin palloihin ja ne puolestaan ​​gelatiinikapseliin. Siksi lääkkeen ominaisuudet ja sen tehokkuus ovat melkein yhtä suuret kuin Creon. Valmistaja - AVVA Rus, Venäjä.

Muut pankreatiinia sisältävät lääkkeet

On monia muita lääkkeitä, joiden vaikuttavana aineena on pankreatiini. Niillä on erilaisia ​​entsymaattisia vaikutuksia, mutta samanlaiset käyttöaiheet, vasta-aiheet ja käyttötapa. Se:

  • Hermital,
  • Biozyme,
  • Pancitrate,
  • Panzinorm,
  • Penzital.

Allohol

Allochol ei ole Festalin analogi, vaikka sitä kutsutaankin usein sappipitoisuuden vuoksi koostumuksessa. Mutta samankaltaisuus loppuu..

Allochol on kolereettinen lääke, joka joissakin tapauksissa voi auttaa hieman ruoansulatuksessa parantamalla rasvojen hajoamista..

Mikä lääke valita

Mikä useista entsyymilääkkeistä on paras? Festal, Enzistal, Mezim, Panzinorm tai jokin muu lääke? Tähän kysymykseen ei ole tarkkaa vastausta. Ihannetapauksessa sinun tulisi nähdä lääkäri ennen kuin ostat lääkkeitä. Asiantuntija määrää potilaan valitusten ja tutkimustulosten perusteella sopivimman korjaustoimenpiteen kussakin yksittäistapauksessa..

On välttämätöntä kääntyä lääkärin puoleen, jos ruoansulatuskanavan häiriöt johtuvat erityisesti ruoansulatuskanavan ja haiman sairauksista.

Kun valitset sopivan lääkkeen itse, on otettava huomioon seuraavat suositukset:

  • Pitkäaikaiseen käyttöön vain pankreatiinia sisältävät "monopreparaatit" sopivat paremmin: mezim, pankreatiini, kreoni jne. Samoja lääkkeitä pidetään parempana sappirakon, hepatiitin ja tulehduksellisten suolistosairauksien yhteydessä..
  • Festal-, Enzistal- ja muut sappipitoiset valmisteet ovat ihanteellisia ruoansulatuksen normalisoimiseksi ylensyönnin, laihduttamisen, paljon rasvaisia ​​ruokia syömisen jälkeen. Tällaisia ​​lääkkeitä käytetään myös sappirakon vajaatoimintaan, taipumukseen ummetukseen ja ilmavaivoihin..
  • Lyhytaikaiseen käyttöön suositaan lääkkeitä, joiden lipaasipitoisuus on enintään 10000 U.
  • Ennen lääkkeiden käyttöä lasten hoitoon tarvitaan lääkärin kuuleminen. On parempi antaa etusija nykyaikaisille entsyymeille: Micrasim, Creon, Pangrol.

On syytä muistaa, että minkä tahansa entsyymiaineen käyttö pitkään ilman lääkärin määräystä voi aiheuttaa haiman erityksen vähenemisen ja sen seurauksena vakavan ruoansulatuskanavan toimintahäiriön..

Artikkeleita Cholecystitis